Epizóda 01: Čo sú to hybridné hrozby s Matejom Kandríkom, riaditeľom Adapt Institute

Epizóda 01: Hybridné hrozby, strategická komunikácia a neziskovky

39637260 1701677145382 D0221A007Eecf | Opolitike

5. December 2023 · Season 01 · Episode 01

68 Min, 16 Sec · By Matúš Záhradník

V 1. epizóde podcastu sa rozprávam s Matejom Kandríkom, riaditeľom Inštitútu Adapt. Adapt Institute je občianske združenie, think tank, ktorý sa venuje obranným a bezpečnostným politikám na Slovensku. Rozprávame sa na témy ako strategická komunikácia, hybridné hrozby a práca v neziskovom sektore po voľbách 2023. Príjemné počúvanie.

Podcast Opolitike Epizoda 01 Matej Kandrik Adapt Institute Hybridne Hrozby Dezinformacie Non-Profit Think Tank Stratcom

Krátké zhrnutie z rýchlika

S Matejom Kandríkom sme sa v 1. epizóde rozprávali o hybridných hrozbách, ktoré môžu prísť s AI, tzv. umelou inteligenciou. Rovnako tak, že AI môže znamenať aj prelomový obrat v monitoringu dezinformácií, kedže dnes sa spoliehame len na dátové body, ktoré vieme zbierať digitálne. Voči všetkému inému sme totiž čiastočne slepí.

Rozprávame sa však aj o práci v neziskovom sektore. O tom, aké náročné alebo jednoduché je získavať zdroje na činnosť neziskového think tanku. Rozprávali sme sa o tom, čomu sa Adapt venuje, od Bezpečnostnej akadémie, cez analýzy až po monitoring dezinformácií vďaka portálu Infosecurity.sk. Rozprávali sme sa aj o tom, či je prípustné, aby bol niekto nálepkovaný ako zahraničný agent alebo politická mimovládka.

To všetko v rozhovore, ktorý z 90% potiahol sám hosť, pretože o téme dezinformácií, hybridných hrozieb a strategickej komunikácii sa dá rozprávať celé hodiny. Matej Kandrík je toho dôkazom. Verím, že sa vám rozhovor bude páčiť. Nájdete ho jednak ako epizódu na Spotify, tak aj video na Youtube.

A samozrejme, napíšte mi prosím akúkoľvek spätnú väzbu na formát podcastu OPolitike.

Linky a odporúčania z rozhovoru

Subversive: ⁠The Strategic Weaponization of Narratives⁠

Ofer Fridman: ⁠Russian “Hybrid Warfare”: Resurgence and Politicization⁠

Disinformation & Democracy: ⁠The Battle for Hearts and Minds 2023


Poďakovanie

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok alebo podcast? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem. Budem zároveň rád, ak sa prihlásite na odber podcastu na Youtube, Spotify, alebo mi napíšete na Facebook alebo Instagram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *