Prečo máme na Slovensku málo politikov?

Cropped 1 H6Uifu Kpcwx Qk77W Iza | O-Politike.sk

“Málo politikov?!” -poviete si. No, áno. Pozrime sa na to objektívne. Z času na čas je každý z nás nespokojný so smerovaním politiky na Slovensku — niekto viac, niekto menej. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí sú prekvapení, že až tak veľa vecí sa napriek sile občianskej nespokojnosti vo voľbách vo februári 2020 nezmenilo, pozrime sa bližšie na systém reprezentatívnej demokracie na Slovensku. Systém (alebo dizajn, alebo architektúra volieb) totiž bude vždy zaručovať podobný výsledok, za akýchkoľvek okolností, pokiaľ sa tento systém nezmení. Aký je počet politikov v skutočnosti na Slovensku?

Počet politikov vo voľbách NRSR 2020

Vo voľbách do Národnej rady v 2020 kandidovalo na kandidátnych listinách 24 hnutí, strán či koalícií dokopy 2691 kandidátov. Poslancov NRSR je vždy maximálne 150.

Počet politikov vo voľbách do Europarlamentu 2019

V roku 2019 sa konali voľby do Európskeho parlamentu, kde Slovensku patrí z celkových 705 kresiel 14 (+1 po vystúpení Veľkej Británie z EÚ). Na miesto 14 europoslancov kandidovalo dokopy 349 kandidátov za 29 strán a 2 koalície.

Počet politikov v komunálnych voľbách 2018

V komunálnych voľbách v roku 2018 kandidovalo v 2919 obciach spolu 7131 kandidátov na starostov. Okrem nich sa zároveň konali voľby aj obecných a mestských zastupiteľstiev, kde kandidovalo dokopy neznámy počet* kandidátov, z ktorých zvolených bolo 20 732.

(*Neznámy kvôli tomu, že Štatistický úrad zverejňuje za rok 2018 súmár za všetkých kandidátov iba v prípade, že na zratúvanie používali obce nový informačný systém IVIS.)

Počet politikov vo voľbách do VÚC 2017

Vo voľbách do VÚC v 2017 kandidovalo na miesto župana dokopy 92 kandidátov (dokopy máme 8 krajov), a 2901 kandidátov na miesta 416 krajských poslancov.

A ak započítame aj prezidentské voľby v 2019, v prvom kole kandidovalo dokopy 13 kandidátov.

Kedže kandidáti sa počas rokov opakujú, nie je možné určiť presne koľko kandidátov na politických reprezentantov na Slovensku skutočne máme. Časť z nich sa bude opakovať, v každých voľbách, na akúkoľvek pozíciu, ak nájdu dostatočnú podporu.

Môžeme to však skúsiť približne odhadnúť z počtov vyššie, kedy nám vyjde približne 66 tisíc kandidátov na politické funkcie. Ak k tomu prirátame stranícke štruktúry 66 aktívnych strán (november 2019), môžeme sa dorátať na číslo okolo 70 000 aktívnych politikov. To je 70 000 politických predstaviteľov na 5,4 milióna obyvateľov, v priebere jeden politik na 77 obyvateľov.

Pýtam sa: ak sa menej než 1,2% obyvateľov venuje politike minimálne, nie na plný úväzok, ale aspoň vo forme hobby či vo forme aktivizmu v ich vlastnom regióne, je to veľa alebo málo?

Link na zdroj: https://volby.statistics.sk


P.S. Vedeli ste, že …

V komunálnych voľbách v 2018 až 762 obciach bolo o starostovi/ primátorovi rozhodnuté už celé týždne pred voľbami?

V týchto obciach totiž kandidáti nemali ani jedného protikandidáta, a na výhru teda potrebovali (minimálne) 1 hlas.

Update z roku 2022 - nejdeme iným smerom

V roku 2018 nemali ľudia na výber z viacerých protikandidátov v 26.1% obciach. O 4 roky sa nič nezlepšilo. Naďalej máme 2927 obcí a mestských častí na Slovensku, ale tentokrát sa iba jeden kandidát našiel až v 32.1% prípadoch. Nejdeme teda dobrým smerom. Teda jedna tretina obcí si starostov nevyberá, vyberajú sa sami, tým že sa rozhodnú kandidovať. Krok smerom k väčšej demokracií sa nám teda za 4 roky nepodaril.

Dnes je pred predčasnými voľbami, ktoré boli vyhlásené na 30. september 2023. Napriek tomu, že vznikli a zanikli nové politické strany, a to aj pred voľbami 2022, nepodarilo sa politickým stranám nájsť dosť kandidátov, naopak našli ich menej. Nepodarilo sa im vychovať nových politikov, naopak prišli sme aj o tých, čo sme mali. Stále nám teda chýbajú politici. A to napriek stále novým a novým stranám.


Poďakovanie

Ak ste dočítali až sem, ďakujem Vám za vašu pozornosť. Napíšte mi svoj názor, alebo ak Vás niečo zaujalo, napíšte mi priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty, až ich publikujem.

2 Comments Prečo máme na Slovensku málo politikov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *