Napriek tomu, že žijem v Bratislave, na sociálnych sieťach (mojej bubline) často zahliadnem názor, že Progresívne Slovensko robí politiku zle. Vraj ich je málo vidno, vraj nič nerobia, vraj sa ničomu nevenujú, žijú z výsledku koalície (to môže byť pravda, na to podľa mňa dopláca strana SPOLU s preferenciami na 1%), a tak celkovo, že mediálny výtlak nemajú (ale samozrejme, je to ich zásluha).
Obsah článku
S týmito názormi sa stretávam úplne bežne, asi po každom zverejnenom prieskume preferencií. Je to zvláštne: mnoho mojích známych pracovalo aj podporovalo stranu Progresívne Slovensko pred voľbami, dokonca aj ja som sa zapojil do kampane v prospech koalície so stranou SPOLU. Moja bublina by teda mali vidieť ich aktivity najviac spomedzi potenciálnych voličov. Nedeje sa to. Prečo?
Pozrel som sa teda na informácie, ktoré mám po ruke: počet mediálnych článkov, ktoré samotný členovia vytvorili počas celého obdobia od založenia strany. Táto metrika je podľa mňa reprezentatívna úsiliu jednotlivých členov, autorov, hoci nemusí odrážať reakciu čitateľov. K takým nástrojom prístup nemám, a preto sa dnes pozrieme len na aktivitu na strane členov Progresívneho Slovenska.
Počet článkov, autorov a dátum publikovania sa mi podarilo získať s ich prehľadnej stránky, kde zhromažďujú svoje výstupy (kiež by takéto stránky mali aj iné strany). Na druhej strane sa oplatí povedať, že takýto počet publikovaných článkov nemá hocikto.
Progresívne Slovensko v číslach
Od apríla 2014 do 26. januára 2021 je na stránke zverejnených dokopy 1160 článkov a blogov. Na grafe vyššie môžeme vidieť, že najmä od konca roku 2018 (už pred komunálnymi voľbami) publikovali viac než 10 článkov mesačne. V úvodných mesiacoch roku 2020 tieto čísla dosahujú cez 70 článkov a blogov za mesiac, a ani po neúspešných voľbách a počas pandémie s publikovaním nepoľavujú. Kto sú teda najväčší prispievatelia?
Prispievateľov na blogy a články som rozdelil podľa autorstva na členov a (aktuálne) predsedníctvo strany. Môžete vidieť, že napriek kadencií predsedníctva sú tu aj radoví členovia píšuci kvantá textov. Dodám, že za 10 rokov občasného blogovania na všetkých možných portáloch (Denník N, SME blog, Medium) sa mi nepodarilo napísať 100 článkov (draftov asi hej, ale nie všetko musí uzrieť svetlo sveta). Ide teda o naozaj úcty hodné číslo.
O čom píše Progresívne Slovensko?
Možno sa mi v budúcnosti podarí spracovať strojovo úplne celé texty. Dovtedy si vystačím s nadpismi článkov, ktoré členovia vyprodukovali. Tento obraz najčastejšie použitých slov nám zároveň povie, akým spôsobom sa snažia členovia zaujať potenciálnych voličov, svojich čitateľov.
Ak odignorujeme slová ako “sa”, “na” alebo “aj”, tak sa dopracujeme k podstatným najčastejšie spomínaným slovám (obrázok vyššie). Najčastejšie spomínané slovo je samozrejme Slovensko, a čiastočne to bude zrejme kvôli slovnému spojeniu, názvu strany, Progresívne Slovensko. Najčastejšie slovné spojenie 2 slov je “pestré správy” .
Zhrnutie/ Osobný komentár:
Ako človek, ktorý od 2015 zažil desiatky školení k digitálnemu marketingu (a časť z nich stihol zároveň viesť), Progresívne Slovensko to nerobí zle. Strana komunikuje ako jej trendy, technológie a skúsenosti jej členov dovoľujú. Napísať v priebehu 3 rokov 1100 článkov chce myšlienky, úsilie, je to obraz aktivity. Témy, ktorým sa venujú sú na nich, no môžeme vidieť, že sa primárne jedná o práva komunity LGBTI. Keby nebolo aktivity europoslanca Martina Hojsíka v TOP 5 prispievateľoch, asi by som povedal, že zelená/eko téma v strane nehrá rolu. No a okrem týchto dvoch ani ja nič výraznejšie nevidím. Chýba mi aktivita, riešenia a občas aj kritika vlády aj za iné oblasti života.
Moje skromné odporúčanie pre stranu mimo parlament bude v tejto situácií vychádzať z potrieb ľudí, ktorí znášajú pandémiu najťažšie, a majú potenciál sa obrátiť k nim o pomoc/ o zastúpenie ich požiadaviek v politickom boji. Bude to určite:
- Zdravotníctvo
- Ekonomika/ Kultúra
- Školstvo
To ostatne občas komunikujem aj na svojom súkromnom profile na twitteri.
Poďakovanie
Ak ste dočítali až sem, ďakujem Vám za vašu pozornosť. Napíšte mi svoj názor, alebo ak Vás niečo zaujalo, napíšte mi priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty, až ich publikujem.