Epizóda 06: Regionálny rozvoj, Eva Kocanová a festival Objavte regióny

Regionálny rozvoj sa bez podpory štátu dá robiť ťažko, ale nemôžné to nie je. Príkladom je Eva Kocanová, organizátorka festivalu pre regionálny rozvoj v oblastiach Poloniny, Bardejov a Gemer. Eva v podcaste O Politike rozpráva o živote na východe, mimo veľkých miest, a o kultúrnom bohatstve, ktoré v regiónoch máme. Rozprávame sa tiež o rozdielnych pohľadoch na spoločenské a politické otázky, ktoré ľudia v malých obciach majú – na voľbu prezidenta či na vojnu na Ukrajine. O tom, že sa musíme opäť naučiť počúvať sa navzájom, viesť spolu diskusiu aj keď nemáme rovnaké politické názory. Aj o tom sa rozprávam s hosťkou v 6. epizóde podcastu.

Ako robiť regionálny rozvoj aj bez podpory od štátu?

39637260 1713377555684 3A9E5D0E33679 | Opolitike

15. June 2024 · Season 01 · Episode 06

By Matúš Záhradník

Regionálny rozvoj je možný aj bez podpory štátu. Príkladom je Eva Kocanová a jej aktivity v rámci festivalu Objavte regióny v oblastiach Poloniny či Gemer.

Cover 06 | Opolitike

Krátké zhrnutie z rýchlika

V 6. epizóde sa rozprávam o témach ako regionálny rozvoj, o tom, ako sa žije v okresoch na Východnom Slovensku, o tom, čo okresy ako Snina alebo Rožňava potrebujú, aby sa v nich ľuďom žilo lepšie. Pri pohľade na výsledky volieb sa zvykneme pozerať na život ľudí sploštene, hodnotiť ich len podľa toho, koho volia, nevidieť výzvy a ťažkosti, ktoré život v regiónoch so slabším ekonomickým zázemím prináša.

Zvykli sme si nerozprávať sa o tom, ako vyzerá život ľudí v malých obciach, najmä v komunite ľudí, ktorí žijú vo veľkých mestách. Nepoznáme problémy dlhodobého hľadania pracovných príležitostí, problémy rozdelených rodín, kde otec alebo mama pracuje na týždňovkách alebo dvojtýždňových turnusoch, nepoznáme pohľad z druhej strany mince. Pre mňa bol toto jeden z najobohacujúcich rozhovoroch o politike, aké som doteraz spravil či zažil, a nie len pre tak kľučovú tému ako je regionálny rozvoj.

Vypočujte si rozhovor o pôvodne neziskovej aktivite, ktorá vznikla počas pandemie, a ktorá mala za cieľ naštartovať turistický ruch v oblasti Polonín.

Linky a odporúčania z rozhovoru

Podcast môžete podporiť cez Ko-fi.com: https://ko-fi.com/opolitikesk
Festival Objavte nájdete tu: https://objavte.com/festivaly


Poďakovanie

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok alebo podcast? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem. Budem zároveň rád, ak sa prihlásite na odber podcastu na YoutubeSpotify, alebo mi napíšete na Facebook alebo Instagram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *