Čo sú to spravodajské púšte? Ide o lokality, mestá a regióny, ktoré nemajú dostatočné informačné zdroje o tom, čo sa okolo nich deje. Nezávislé, kritické média v lokálnej politike sú kľúčové pre získavanie objektívnych informácií. Kontrola orgánov samospráv sa nemá ako diať len z centrál v hlavnom meste a práve regionálne média sú tie, ktoré nám najrýchlejšie zanikajú.
Obsah článku
Vypočujte si nás na Youtube alebo ako podcast do uší
Epizóda 04: Prečo máme na Slovensku spravodajské púšte? - O-Politike.sk
S Ľubošom Kostelanským, projektovým manažérom v Transparency International, rozoberáme nedostatok lokálnych kritických redakcií, tzv. spravodajské púšte.
O tom, čo sú spravodajské púšte, o problémoch lokálnych redakcií, o potrebe kritických novinárom pre kontrolu samosprávy a VÚC
25. March 2024 · Season 01 · Episode 04
51 Min, 53 Sec · By Matúš Záhradník
Transparency International pred 2 rokmi publikovala prvú analýzu tohto druhu na Slovensku, mapujúc printové média v regiónoch. Začiatkom marca 2024 oznámili výsledky rozšírenia tejto analýzy aj o modernejšie typy medií, konkrétne lokálne rádia, televízie a online portály. Aký je výsledok? Vypočujte si rozhovor s Ľubošom Kostelanským, projektovým manažérom a byvalým novinárom, ktorý sa téme rozpadu žurnalistiky v regiónoch posledné roky venuje.
Krátké zhrnutie z rýchlika
S Ľubošom Kostelanským tentokrát otváram v OPolitike tému spravodajských púští. Spravodajské púšte sú termín z výskumu fenoménu upadajúcich médií v konkrétnych regiónoch. Pôvodne vznikol v USA, kde pomenúva lokality, odkiaľ sa vytrácajú nezávislé a kritické redakcie. Ich opakom sú spravodajské oázy, miesta kde sa médiám darí, a kde teda obyvatelia majú prístup k veľkému množstvu nezávislých informácií. Aj na Slovensku máme takéto lokality.
V roku 2022 sa ich rozhodlo zmapovať Transparency International. Ako základ pre svoju analýzu “Kríza lokálnej žurnalistiky” použili zoznam periodík na Ministerstve kultúry SR. Mapa, ktorá vznikla prezrádzala, že s informáciami je to na Slovensku zložité. Takmer 35% územia na Slovensku pokrývajú printové púšte. Okrem toho sa však analýza venovala aj detailným zisteniam o konkrétnych územiach a periodikách. Tých, ktoré vďaka zlej finančnej situácií v 2020 zanikli, ale aj tým, ktoré prežili a fungujú ďalej.
V marci 2024, Transparency tím pod vedením bývalého novinára Ľuboša Kostelanského, predstavil aktualizáciu mapy spravodajských púští. Tentokrát medzi tituly zaradili aj lokálne televízie, rádia ale aj online portály. Predpoklad bol, že keď sa média pozrieme cez rôzne druhy, spravodajské púšte budú menej časté. Predpoklad sa však potvrdil presne opačný. Tretina populácie skutočne žije v lokalitách bez kvalitných informácií o svojom regióne.
Čo spôsobujú spravodajské púšte?
Analýza lokálnych médií identifikovala aj problémovú sieť spravodajských printov Pro Media financovanú vládou z Maďarska, na pomery veľkú regionálnu sieť portálu Štandard financovanú konzervatívnym donorom zo Švajčiarska, rovnako ako pokusy o inováciu v lokálnom spravodajstve podnikateľa Milana Dubeca zo svojou sieťou Mediak.
V podcaste OPolitike sa teda rozprávame o príčinách problémov lokálnych médií, o riešeniach pre redakcie v regiónoch, a samozrejme aj o tom, aké vplyvy má na obyvateľstvo život v spravodajských púšťach. Podľa pozorovaní zo zahraničia sú spravodajské púšte často zodpovedné za zvýšenú nedôveru voči štátu, zvýšenú mieru korupcie a nezáujem o veci verejné. Aj za to všetko môže nedostatočná kritika samospráv pri nakladaní s verejnými financiami.
Je možno paradoxné, že najlepšie pokrytým regiónom sú mesto Košice, ale Bratislava nepatrí k tomu najlepšiemu ani náhodou. Centrály veľkých médií pokrývajú bratislavské spravodajstvo často len ako súčasť celoslovenského bloku. Rovnako tak možno prekvapí, že kritický obsah sa asi najviac vyhýba nie samospráve, ale naopak vyšším územným celkom, VÚC. Tam je teda najväčší priestor pre zlepšenie pri sledovaní krokov VÚC pri vynakladaní verejných financií.
Podľa bývalého novinára regionálnych redakcií, Ľuboša Kostelanského, lokálne média určite prežijú. Je otázne však, v akej podobe a kvalite. Určite by sa nemali stať už len inzerentným priestorom, ktorý preberá tlačové správy bez pridanej hodnoty a vlastnej redakčnej práce.
Linky a odporúčania z rozhovoru
Gabriel Šípoš, Ľuboš Kostelanský, Michal Piško: Moc korupcie – Zákulisie nášho boja za lepšie Slovensko
Projekt Hlásne trúby od Transparency International
Poďakovanie
Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok alebo podcast? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem. Budem zároveň rád, ak sa prihlásite na odber podcastu na Youtube, Spotify, alebo mi napíšete na Facebook alebo Instagram.