Konkrétne v 837 obciach (a mestských častiach) v roku 2018 mali ľudia na výber v nich iba jedného kandidáta. Pre niekoho ľahké voľby. Týmto kandidátom teda voliči hodili 100 % všetkých hlasov. Ľahké víťazstvo. Ako by sa výsledok zmenil, ak mali súpera, môžeme už len predpokladať.
Obsah
Ako to vyzerá na grafe komunálnych volieb?
Komunálne voľby 2018
Na grafe vyššie vidíme výsledky jednotlivých víťazov v obciach podľa počtu protikandidátov. Samozrejme, v prípade jedného kandidáta na starostu, tam získali takmer všetci víťazi 100 % hlasov. V prípade 2 kandidátov stačí jednému z nich získať minimum 50 % + 1 hlas, no môžeme vidieť, že väčšina kandidátov zvíťazila s podielom výrazne vyšším. Pri 3 kandidátoch podiel potrebný na víťazstvo klesá, a nám sa môže natískať otázka: zmenia sa šance kandidáta v prípade, že je počet protikandidátov vyšší?
Podľa dát z roku 2018 by sme mohli povedať, že áno. Vyšší počet protikandidátov znamená najmä v úvodnej časti (počet kandidátov menej než 5) znižujúci sa podiel hlasov, ktorý kandidát potreboval získať, aby sme ho mohli vyhlásiť za víťaza. Ako však vidíme na krivke idúcej cez dáta, tento podiel postupne klesá. Kandidát naviac pri 2 alebo 3 existujúcich kandidátoch zmení výsledný podiel pre víťaza výraznejšie, než v prípade 7 a viac kandidátov. Krivka, ktorú vidíme na grafe, je totiž exponenciálne klesajúca. Hodnota R2 = .69, čo znamená, že počet kandidátov v obci vie štatisticky vysvetliť asi 70 % výsledku pre vítazného kandidáta. A to nie je zlý odhad pre voľby.
Ako vidíme na grafe č.2, najčastejšie sa v komunálnych voľbách stretli dvaja kandidáti. Na druhej priečke bolo už spomínané víťazstvo bez oponenta. Kde a kto vyhrá bolo pritom jasné už týždne pred voľbami, a článok na Denníku N o predbežných výsledkoch aj priniesol správu s prehľadnými grafmi (Dušan Mikušovič: “Smer bude mať starostu v 190 obciach, desiatky dedín získajú Most, SMK a SNS”). Na víťazstvo v komunálnych voľbách kandidátovi samozrejme stačí aj menej, než je hodnota uvedená pri regresnej krivke. Tá len kopíruje trend všetkých dostupných dát.
Výsledky volieb v Ružomberku
Pozrime sa na jedno mesto detailne. Napríklad na voľby v Ružomberku; pri 4 kandidátoch, stačilo primátorovi na víťazstvo len 32 %. V rámci všetkých výsledkov na Slovensku sa však jedná o výnimočne nízku hranicu pri 4 kandidátoch. Efekt viacerých kandidátov, ktorí si rozdelili hlasy tu určite prebehol. V mnohých, aj veľkých mestách a obciach, bol však počet kandidátov nižší. V roku 2018 bol počet kandidátov vo voľbách nižší ako 4 dokopy približne v 80% obcí.
Poďakovanie
Zaujali vás mapy a dáta k nim? Napíšte svoj názor do komentára, alebo ak Vás niečo zaujalo, napíšte mi priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, až ich publikujem.