Výsledky prezidentských volieb

Už o pár dní, 23. marca, sa odohrá prvé kolo prezidentských volieb v roku 2024. Preferencie kandidátov dávajú na známosť, že vieme medzi kým bude priebehať druhé kolo, 6. apríla. Konečné výsledky prezidentských volieb sa dozvieme už týždeň po tohtoročnej Veľkej noci.

Kandidáti sú známi už niečo vyše roka, hoci sa k tomu priznali v rozdielnom čase. Obidvaja majú vysokú poznateľnosť, obidvaja pôsobili vo vysokých štátnych funkciách, obidvaja sú v politike desiatky rokov. Niekto ako kariérny diplomat, v časoch núdze pripravený slúžiť krajine aj ako tajomník ministerstva alebo minister, Ivan Korčok.

Alebo ako poslanecký asistent, ktorý vo vládach SMERu absolvoval všetky možné vládne funkcie od tajomníka, ministra, vicepremiéra, predsedu vlády, povereného ministra a ale aj predsedu parlamentu, a to nie raz. Peter Pellegrini. Mohlo by sa zdať, že na týchto voľbách nás nemá čo a kto prekvapiť. Výsledky prezidentských volieb však môžu byť iné, ako čakáme.

V nasledujúcich mapách by som chcel priblížiť výsledky prezidentských volieb v roku 2019. A na záver mám pripravenú kvapku nádeje pre tých, ktorí sa už neodvažujú ani dúfať, že by sme mohli mať 3. pro-západného a pro-demokratického prezidenta na Slovensku po sebe.

Výsledky prezidentských volieb 2019

Ako dopadlo 1. kolo volieb?

Prvé kolo volieb sa v roku 2019 konalo 16. marca. Favoritkou bola kandidátka pomerne novej politickej strany, hnutia Progresívne Slovensko. Zuzana Čaputová získala masívny náskok v januári 2019 po odstúpení silného protikandidáta, v záujme nájdenia strategickej prevahy demokratického spektra. Tento krok sa určite vyplatil, ako môžme vidieť na mape víťazných ziskov voličských hlasov v jednotlivých obciach na Slovensku. Ak nevidíte nič výnimočné na mape nižšie, skúste pamätať, že väčšinovo v obciach vždy dominoval v parlamentných voľbách SMER. Kampaň Zuzany Čaputovej však prefarbila Slovensko z červenej na modrú (farba loga PS).


Ako dopadlo 2. kolo volieb?

Druhé kolo sa konalo 30. marca a zúčastnilo sa ho oproti prvému kolu (48.8%) menej voličov (iba 41.6%). Druhé kolo s náskokom vyhrala Zuzana Čaputová, s 58.4% hlasov. Hlas jej odovzdalo viac než 1 mil. voličov. Kým v prvom kole zvíťazila v 71 okresoch na Slovensku, v druhom to bolo výrazne menej. Mapu obcí podľa víťaza však premenila v svoj prospech. Výsledky prezidentských volieb za víťazných kandidátov nájdete v mape nižšie.


Ako sa zmenili víťazi v obciach medzi 1. a 2. kolom volieb?

Presný počet hlasov, ktoré získali kandidáti v 2. kole od voličov kandidátov, ktorí do neho nepostúpili, zistiť nevieme. Výsledky prezidentských volieb však môžme odhadnúť. Môžeme sa pozrieť na presuny medzi víťaznýmmi územnými celkami, konkrétne obcami. Pri analýze okresov by to bolo veľmi nevýpovedné. Jediný okres mimo dvojice kandidátov Čaputová-Šefčovič vyhral Štefan Harabin. Neprekvapivo, drvivá väčšina obcí, v ktorej zvíťazil mala v 2. kole ako víťaza Maroša Šefčoviča. Rovnako sa prefarbili aj obce, v ktorých vyhral 4. v poradí z prvého kola, Marián Kotleba. Obce, v ktorých vyhral František Mikloško v prvom kole, sa neskôr priklonili ku kandidátom približne 50:50.

Najvyšší posun v počte víťazných obcí zaznamenal Maroš Šefčovič. Zbieral obce od svojich konkurentov (a zrejme aj ich voličov), ale najmä od Zuzany Čaputovej. Obce na Považí, na Kysuciach, pod Banskou Bystricou a za Košicami zmenili víťaza od zvolenej prezidentky k jej oponentovi. Ani to mu však nepomohlo. Neuspel vo veľkých mestách. Výsledky prezidentských volieb boli jasné: prezidentkou sa stala Zuzana Čaputová.


Rozdiely medzi výsledkami podľa veľkosti obcí

Kde sa diala väčšia motivácia isť voliť? V krajských a okresných mestách, alebo naopak, v malých obciach? A kde sa zmenila účasť najvýraznejšie? Ak sa pozrieme na graf výsledkov participácie na voľbách podľa veľkosti obcí, zistíme, že účasť klesla medzi prvým a druhým kolom v priemere všade. Najviac však v najmenších obciach, do 5000 obyvateľov.

V druhom kole teda prišlo voliť menej ľudí, ale paradoxne, keďže si mohli vyberať už spomedzi dvoch, kandidáta a kandidátky, tí získali viac voličských hlasov ako v 1. kole. V prospech koho sa ľudia mobilizovali výraznejšie? A bola mobilizácia podľa veľkostí sídla rozdielna v prospech jednotlivých kandidátov? Výsledky prezidentských volieb po kandidátoch a veľkosti obcí prinášam nižšie. V prospech Maroša Šefčoviča rozhodne prišlo voliť viac ľudí v menších obciach a mestách.

Rozdiel medzi číslami voličov v prospech Zuzany Čaputovej tiež nebol v každej veľkostnej skupine obcí rovnaký. Najviac sa jej výsledky zmenili v najmenších obciach, hoci preferenčne v nich ani v druhom kole nedosiahla výsledky podobné krajským mestám. V prospech Maroša Šefčoviča sa však menšie obce mobilizovali omnoho výraznejšie.


Prieskumy favoritov až príliš preceňujú

Pozrel som sa aj na posledné prezidentské voľby, na rozdiel medzi prieskumami a výsledkami, v rokoch 2019 aj 2014. Staršie prieskumy sa mi nepodarilo dopátrať, ale je možné, že aj tam sa stala rovnaká situácia. Konkrétne favorit prieskumov získal vo výsledku výrazne menej percent, než v priemere posledných prieskumov. Nejde pritom o žiadnu manipuláciu prieskumnými agentúrami.

Reprezentatívne vzorky dávajú pomerne presný obraz o správaní voličov pri udalostiach, ako sú prezidentské voľby či referendá. Ľudia sa mohli naposlednú chvíľu rozhodnúť neprísť, alebo nevoliť kandidáta, ktorý mal alebo mala, pomerne veľký náskok nad svojimi oponentami. Vedúce postavenie v prieskumoch, vysoký náskok, tým pádom môže byť pre kandidáta skôr prekliatím. Uvidíme, ako dopadne prvé kolo volieb 2024. Výsledky prezidentských volieb sa dozvieme už o týždeň.

Výsledky a prieskumy v roku 2024

Priemer Poslednych Prieskumov Pred Volbami A Vysledok Prezidentskych Volieb | O-Politike.sk

Výsledky a prieskumy v roku 2019

Priemer Poslednych Prieskumov Pred Volbami A Vysledok Prezidentskych Volieb 2 | O-Politike.sk

Výsledky a prieskumy v roku 2014

Priemer Poslednych Prieskumov Pred Volbami A Vysledok Prezidentskych Volieb 3 | O-Politike.sk

Poďakovanie

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok alebo podcast? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem. Budem zároveň rád, ak sa prihlásite na odber podcastu na YoutubeSpotify, alebo mi napíšete na Facebook alebo Instagram.