Výsledky volieb do NRSR na mapách za jednotlivé strany (2020)

Slovenskú politiku sledujem celý svoj dospelý život (aktuálne 13 rokov). Vždy ma zaujímalo najmä pozadie, akým sa k politici k moci dostávajú, a objektívne musím priznať, že každé voľby boli pre mňa prekvapením. Výsledky každých volieb do NRSR so sebou priniesli prekvapenie, ktoré som nečakal, aj napriek sledovaniu komentátorov a ľudí, ktorí sa modelovaniu výsledku venujú omnoho dlhšie. V posledných to bolo premalovanie mapy Slovenska novými farbami víťazov a vypadnutie koalície PS/SPOLU spomedzi postupujúcich do NRSR.

Celkové výsledky volieb 2020

Výsledky Volieb Do Nrsr 2020
Výsledky Volieb Do Nrsr 2020, Strany S Výsledkom Nad 2%

Súhrn dát pre voľby 2020:

  • Voľby do NRSR v roku 2020 sa konali v sobotu 29. februára.
  • Volieb sa zúčastnilo 2 916 840 voličov.
  • Účasť voličov bola 65,80 %
  • Z cudziny odvolilo 48 925 voličov.
  • Do parlamentu sa dostalo 6 strán.

Čo sa zmenilo a čo z údajov vyššie bolo očakávané? Bola očakávaná vyššia účasť, hovorilo sa o silnej mobilizácií ľudí žijúcich v zahraničí, média zverejňovali fotografie ľudí cestujúcich na Slovensko kvôli voľbám, darilo sa kampani volieb zo zahraničia. Experti zároveň očakávali, že do parlamentu sa dostane veľmi určite 7 strán, s vysokou pravdepodobnosťou 8. Strana SMER-SD po približne 16 rokoch nebola favoritom na víťazstvo vo voľbách. Súkromná iniciatíva verejnou zbierkou obišla 2 týždňové moratórium na prieskumy, a prieskumy sa počas neho šírili medzi ľudmi slovným podaním.

Ako nakoniec dopadli voľby v jednotlivých obciach na Slovensku som sa pokúsil zobraziť na mape nižšie. Môžete na nej vidieť v ktorých obciach na Slovensku vyhralo Oľano a v ktorých SMER-SD.


Politika je o presadzovaní záujmov, a to platí aj o záujmoch regionálnych. Časť strán na Slovensku naozaj spĺňa definíciu regionálnych zoskupení, kedže ich jadro veľmi jasne leží v konkrétnej lokalite či lokalitách. Maďarské strany dominujú najmä v regióne maďarskej menšiny na juhu Slovenska. Pre KDH to je veľmi jasne Orava a Prešovský kraj. Pre SaS a Koalíciu PS a SPOLU to vo voľbách boli najmä husto osídlené mestá, pre Oľano-Nova-KU-Zmena zdola to je Záhorie a okolie mesta Košíc. Vidíte tam aj iné súvislosti? Pozrite si jednotlivé mapy v galérii nižšie.


Výsledky volieb do NRSR v obciach

Zdroj: https://volby.statistics.sk


Poďakovanie

Zaujali vás mapy a dáta k nim? Napíšte svoj názor do komentára, alebo ak Vás niečo zaujalo, napíšte mi priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, až ich publikujem.

1 Comment Výsledky volieb do NRSR na mapách za jednotlivé strany (2020)

  1. Pingback: Aký podiel voličov majú strany v mestách? - OPolitike

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *