Epizóda 05: Máme príliš byrokratický systém pre čerpanie európskych peňazí?

Slovensko efektívne čerpanie európskych peňazí dlhodobo nezvláda. Zároveň horúca téma jari je aj zlyhanie Ministerstva poľnohospodárstva vo vyplácaní platieb poľnohospodárom. A pred prezidentskými voľbami sa opäť otvorila téma potravinovej sebestačnosti. Aj o tom sa rozprávam s hosťkou v 5. epizóde podcastu OPolitike.

Prečo na Slovensku nezvládame čerpanie európskych peňazí?

39637260 1712082202574 C9Dd2D8B1118B | Opolitike

21 April · Season 01 · Episode 05

By Matúš Záhradník

V 5. epizóde sa rozprávam s bývalou auditorkou Európskej komisie, Lýdiou Agardi, o problémoch čerpania európskych peňazí na Slovensku. Rozprávame sa o poľnohospodároch, o meškaní priamych platieb z PPA, ale zároveň aj o širšom kontexte prečo Slovensko zaostáva vo využívaní príležitostí z EÚ.

Episode 05 | Opolitike

Krátké zhrnutie z rýchlika

Téma nevyplatených platieb pre poľnohospodárov silnie každým dňov od nástupu novej vlády v septembri 2023. Minister, ktorý tvrdil, že bude naprávať škody po vláde Igora Matoviča (zabudnime, že medzi ňou a ním boli dalšie 3), svoj sľub v riešení zatiaľ nepriniesol. Zaujímala ma preto téma priamych platieb pre poľnohospodárov, a postupne som sa dostal k téme čerpanie európskych peňazí z viacerých uhlov. S bývalou auditorkou Európskej komisie, dnes šéfkou kancelárie europoslanca J. Mihála, som sa rozprával o čerpaní z európskych fondov, o problémoch čerpania na Slovensku, o poľnohospodárskych schémach, ale aj o politike okolo témy poľnohospodárstva.

Zaujímalo ma aj prečo poľnohospodári odmietajú nové pravidlá prijmané v prospech adaptácie na klimatickú krízu, alebo prečo do svojich požiadaviek vkladajú záujmy blokovania ukrajinských komodít. Vysvetlenia, ktoré som dostal sú poučné. Prílišná byrokracia v rozdeľovaní peňazí, rýchle zmeny pravidiel, to všetko spôsobuje frustráciu a existenčné problémy príjmateľov, na ktorú je potom jednoduché nalepiť alebo geopolitické záujmy alebo posmešné označenia z druhej strany. Nepomáha tiež celej situácií, že sa pozeráme na celý sektor ako jednoliaty celok. Ekonomické obavy, najmä malých farmárov, majú svoje opodstatnenie, a ak im vláda nevyplatí sľúbené peniaze, môžu sa stať obeťou väčších konkurentov alebo nebankových poskytovateľov.

Linky a odporúčania z rozhovoru

Odporúčanie od hosťky: 60 harvests left (Posledných 60 žatiev) – Philip Lymbery


Poďakovanie

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok alebo podcast? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem. Budem zároveň rád, ak sa prihlásite na odber podcastu na YoutubeSpotify, alebo mi napíšete na Facebook alebo Instagram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *