Epizóda 02: O Iniciatíve pre otvorené vládnutie

O Iniciatíve pre otvorené vládnutie, o otvorených dátach a o tom, čo sa od nás môžu učiť ďalšie krajiny

39637260 1702974482645 6Ffd094Eff69D | Opolitike

10. January 2024 · Season 01 · Episode 02

By Matúš Záhradník

V 2. epizóde podcastu sa rozprávam s Luciou Lacika, kontaktnou osobou a koordinátorkou z Iniciatívy pre otvorené vládnutie. Iniciatíva pre otvorené vládnutie, z anglického Open Government Partnership, je pod Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti na Ministerstve vnútra. Rozprávame sa o otvorenom vládnutí, o iniciatíve združujúcej viac než 75 krajín, v ktorej sme boli medzi prvými od jej vzniku v 2011. Rozprávame sa o tom, čo to otvorené vládnutie je, prečo je dôležité, ako vznikajú akčné plány, a čo unikátne máme u nás na Slovensku, že sa môžu od nás učiť aj iné krajiny. Príjemné počúvanie.

Episode 04 2 | Opolitike
Podcast Opolitike – S Luciou Lacika Z Iniciatívy Pre Otvorené Vládnutie

Krátké zhrnutie z rýchlika

S Luciou Lacika, ktorá pôsobí na Ministertve vnútra sme sa rozprávali o otvorenom vládnutí. Čo znamená pojem otvorené vládnutie, aké vymoženosti vďaka nemu na Slovenku máme (otvorené dáta: napríklad register partnerov verejného sektora, register konečných užívateľov výhod pri firmách, a dalo by sa povedať, že aj samotný úrad Splnomocnenca pre mimovládny sektor).

Vďaka rozhovoru som sa aj ja dozvedel, že Iniciatíva stojí za naozaj kvalitnými výsledkami v oblasti transparentnosti dát, čo nehodnotím len ja. Hodnotí to tak najnovšie aj EÚ, keďže v Indexe dátovej výspelosti (Open Data Maturity) sme sa posunuli o 19 priečok na 10. miesto v krajinách EÚ v roku 2023. Toto aj ďalšie veci sú politiky, ktoré sa od nás môžu učiť ďalšie krajiny.

Tých je v iniciatíve pre otvorené vládnutie celkovo viac než 75, a Slovensko patrilo medzi jednu z prvých od roku 2011. A aj o tom, ako sme sa k tomu dostali, čo to pre nás znamená (záväzky a benefity), sme sa rozprávali. Verím, že vám rozhovor odhalí niečo viac o fungovaní vládnutia, a najmä otvoreného vládnutia, ktoré očividne vieme robiť participatívne a odborne. A to sa dá, ako vidíme, na základe širokej diskusie a rešpektu k iným názorom, aj vďaka iniciatíve pre otvorené vládnutie. Mne to iba dokazuje, že nie je všetko stratené a aj na Slovenku máme skvelé nápady, kvalitných ľudí na správnych miestach, a môžeme byť na nápady aj ľudí patrične hrdí. Príjemné počúvanie.

A samozrejme, napíšte mi prosím akúkoľvek spätnú väzbu na akúkoľvek epizódu.

Linky a odporúčania z rozhovoru

Stránka Iniciatívy pre Otvorené vládnutie (Open Government Partnership);

Index Dátovej Vyspelosti – Europské dáta

Barack Obama – životopis Zasľúbená zem

Michelle Obama – Môj príbeh


Poďakovanie

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok alebo podcast? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem. Budem zároveň rád, ak sa prihlásite na odber podcastu na YoutubeSpotify, alebo mi napíšete na Facebook alebo Instagram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *