S blížiacimi voľbami sa čoraz viac spomínajú slovenskí občania žijúci za hranicami a ich vplyv na výsledok volieb. Podľa mňa sa však často používajú aj nepresné interpetácie voľby zo zahraničia. A pritom voľba zo zahraničia môže mať aj vážny vplyv na voľby 30. septembra. A nie jeden.
Obsah článku
Čo sú to “neoficiálne” výsledky voľby zo zahraničia?
Celé sa to začalo tvorbou grafu a prikrášlenou interpretáciou k nemu. Za prikrášlenosť zo strany SME pokladám na grafe najmä použitie slova “neoficiálne”. Na týchto výsledkoch nie je nič neoficiálne, keďže už len dáta na výrobu grafu pochádzajú oficiálne od Štatistického úradu. Toho istého Štatistického úradu, ktorý výsledky sčítania hlasov overil, po tom, čo ich okrskové komisie sčítali, pod dohľadom a za asistencie pracovníkov Ministerstva vnútra. A to pripomínam, že ich sčítavali členovia okrskových komisií, vyškolení pracovníkmi Štatistického úradu. Nie. Toto nie sú žiadne “neoficiálne” výsledky voľby zo zahraničia.
Podľa mňa jedine, ak by sa jednalo o náhodnú vzorku spomedzi všetkých. Náhodná však podľa mňa nie je. Voliči, už bez trvalého pobytu na Slovensku, sú životnými podmienkami a svojimi minulými rozhodnutiami inou skupinou voličov, ako tí, čo trvalý pobyt na Slovensku stále majú, a prakticky sa z času na čas na Slovensko aj vracajú. Nie náhodne, ale reálnymi rozhodnutiami. Trvalý pobyt napríklad na Slovensku zrušíte, ak sa dlhší čas neplánujete vrátiť. Ak ste sa definitívne rozhodli ukončiť svoje vzťahy s krajinou, asi ste na to mali vážne dôvody, ktoré prekonali akékoľvek byrokratické prekážky.
edit: Trvalý pobyt tiež zrušíte na základe zákonnej povinnosti, ak máte v zahraničí prácu a v rámci nej zdravotné poistenie. Odhlásením trvalého pobytu prídete o občiansky preukaz. Je možné, že veľké množstvo ľudí o tejto zákonnej povinnosti netuší, ignoruje ju, alebo sa len chce vyhnúť náročnej byrokracií vybavovania dokladov nanovo po ukončení práce v zahraničí.
Koľko ľudí naozaj volilo zo zahraničia v 2020?
Tieto vyššie uvedené výsledky voľby zo zahraničia sú naopak veľmi oficiálne, a s chirurgickou presnosťou overené. Jedná sa o výsledky sčítania hlasov tých voličov zo zahraničia v osobitnom okrsku, ktorí nemajú na Slovensku trvalý pobyt. Zákon, ktorý upravoval voľbu zo zahraničia sa totiž medzičasom zmenil. V 2020 sa osobitný okrsok zriaďoval iba pre skupinu občanov bez trvalého pobytu na Slovensku. Všetky ostatné hlasy, konkrétne 48,889 platných od voličov, boli distribuované poštou naspäť do okrskových komisií obcí trvalého pobytu voličov. Graf vyššie je vytvorený len 3,825 hlasov. V praxi sa jedná o približne 0.13% všetkých voličov, alebo 7.82% voličov spomedzi všetkých voličov zo zahraničia. Je vôbec možné z tejto vzorky usudzovať výsledok všetkých zahraničných voličov?
Ako zistiť preferencie voličov zo zahraničia?
Jeden spôsob nám ponúka štatistika. Pozrime sa na výsledky jednotlivých strán podľa 79 okresov, ktoré použijeme v lineárnej regresií. Premennou, ktorou chceme vysvetliť výsledok, bude podiel hlasov z obálok. V 2020 sa poštou hlasovalo len zo zahraničia. V prípade, že ste chceli voliť mimo sídla svojho trvalého pobytu, od obecného úradu ste si vypýtali voličský preukaz, ktorý vás oprávňoval odvoliť v ľubovoľnom okrsku počas volebného dňa na Slovensku. Vizuálne pri pohľade na výsledky strany Za ľudí a podielu obálok v okrese, vidíme najsilnejší vzťah medzi stranami. Tento vzťah voľby zo zahraničia a výsledku, označený čiernou čiarou naprieč dátami, si nižšie upresníme.
Na posúdenie toho, aký je vzťah medzi počtom obálok a výsledkom strany, pozrieme sa na to, či zvýšený počet obálok v okrese pomohol vo výsledku konkrétnej strane. Nižšie tabuľka výsledkov lineárnej regresie podľa okresov. Môžeme v nej vidieť, že výsledky strany Za ľudí a koalície PS/SPOLU najlepšie vysvetľovali obálky v daných okresoch (vysoké R-Squared; 0,59 znamená, že 59% výsledku sa dá vysvetliť podielom hlasov zo zahraničia).
Koeficient, ktorý znamená, že za každé % obálok v okrese, rástol zisk strany o koeficient výsledku, naopak určuje veľkosť zmeny. Zisk strany Za ľudí bol podľa regresie takmer o 60% vyšší, ako pre koalíciu PS/SPOLU. Toto je výsledok analýzy, ktorý je v priamom rozpore z grafom od SME, kde vraj neoficiálne výsledky naznačovali výhru koalície pre voľby zo zahraničia. Voľba zo zahraničia teda podľa tohto mohla dopadnúť úplne inak, ako naznačue graf len z časti hlasov voličov bez trvalého pobytu z 2020.
Čo nám hrozí po voľbách 30. septembra 2023?
Jedno dôležité pozorovanie na záver. Na grafoch vyššie môžeme vidieť, že korelácia ani regresia nehrajú v prospech strán ako SMER, ĽSNS, SNS, či SME RODINA. Čo je zároveň dôvod, prečo nás už tento víkend, počas volieb môže čakať jeden náročný komunikačný problém, v podobe pokusu niektorých strán spochybniť dôveryhodnosť volieb. Počas obdobia 2020-2023 totiž bol zriadený špeciálny obvod pre voľby zo zahraničia, ktorý bude sídliť na Ministerstve vnútra. Zmenil sa postup rátania hlasov pre voľby zo zahraničia.
Zratúvanie obálok zo zahraničia bude tentokrát prebiehať v 18 okrskových komisiách, ktorých výsledky budú overené špeciálnou štátnou komisiou. Práve ich výsledky, v čase keď prídu reportované voči celkovým výsledkom, výrazným skokom zmenia podiel hlasov niektorých, prodemokratický a prozápadných, strán. Tieto hlasy, ako vidíme na analýzy voľby zo zahraničia po okresoch, zmenia výsledky v samotných okresoch, mestách a obciach. O aký počet hlasov môže ísť?
V roku 2023 sa do voľby zo zahraničia registrovalo vďaka iniciatíve Srdcom doma takmer 73 000 voličov. Časť z nich medzičasom registráciu zrušila, a do dnešného dňa bolo zatiaľ prijatých len 50% obálok z hlasmi pre voľby zo zahraničia. Stále sa však jedná o veľké číslo hlasov, ktoré budú v špeciálnych okrskoch sčítavané, a taktiež reportované vo večer volieb. Jedná sa o jedno stredne veľké mesto, s približne 40 či 50 tisíc obyvateľmi.
Je dôležité preto dopredu upozorniť, že skokové nárasty v počtoch hlasoch môžu vplyvom pripočítania hlasov zo zahraničia nastať. A nebude to preto, že by došlo k manipulácii, ale vplyvom nového spôsobu spočítavania hlasov zo zahraničia. Je dôležité, aby sme sa potom nenechali nachytať stranami, ktorý by toto rozdielne spočítavanie chceli zneužiť na spochybňovanie inak prísne kontrolovaných volieb. Špeciálne, keď toto isté spochybňovanie hlasov v roku 2020 v USA zneužil bývalý prezident Trump na spochybnenie výsledkov voľby prezidenta.
Môj súkromný odhad je, že práve tento náhly prílev viac než 10 tisícov hlasov v prospech západne orientovaných strán, môžu chcieť ich oponenti zneužiť v prospech spochybnenia výsledku.
Či už masívne, alebo len marginálne, cez komunikačné účty pod menom politických performátorov, závisí od výsledku volieb. Podľa toho, či skončia v opozícii, alebo budú skladať vládu. Neverím, že pár z nich, v prípade porážky, nevyužije príležitosť uškodiť slovenskej demokracií na svojej ceste k moci. Preto to najlepšie, čo môžeme v nasledujúcich dňoch robiť, je počúvať autority z MV SR, Štatistického úradu, volebných analytikov, a nedovoliť otráviť diskusiu o výsledku poukazovaním na náhle zmeny, ktoré je možné jednoducho vysvetliť.
Ako píšem v texte vyššie, na základe štatistiky, logiky a demografie.
Poďakovanie
Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem.