Pred voľbami je po nich dopyt ako po údenom. Prieskumy. Volebné modely odhadujúce účasť na voľbách, záujem o politické strany. Publikujú ich politické strany, média, mimovládky, think-tanky. Každý v nich niečo číta, každý v nich niečo hľadá. Hľadáme v nich nádej aj strach z výsledkov, hľadáme v nich otázky aj odpovede, ako pripraviť čo najlepšiu kampaň. Hľadáme v nich aj prehľad o tom, čo sa v spoločnosti deje.
Práve preto, že poskytujú objektívny obraz, sú nesmierne dôležité. Mojím najnovším hosťom bol analytik, sociológ, Michal Mislovič z agentúry Median, ktorá sa volebným modelom na Slovensku venuje najdlhšie.
Obsah článku
Prieskum preferencií a volebný model a rozdiel medzi nimi
18. August 2024 · Season 01 · Episode 08
By Matúš Záhradník
Mojím najnovším hosťom bol analytik, sociológ, Michal Mislovič z agentúry Median, ktorý nám vysvetlí rozdiel medzi "prieskum preferencii" a "volebny model".
Krátke zhrnutie z rýchlika
Agentúra Median patrí medzi dlhodobo pôsobiace prieskumné agentúry na Slovensku. S analytikom Michalom Mislovičom som sa preto rozprával o prieskumoch verejnej mienky naozaj do hĺbky. Ako sa tvoria, ako získavajú agentúry svoje dáta, aké sú ich limitácie na slovenskom trhu ale aj o mýtoch a dezinformáciách, ktoré sa prieskumov verejnej mienky týkajú.
Nezriedka pred voľbami narazíme na komentáre o vymyslených, zaplatených prieskumoch (hoci agentúry musia svoje rozhovory nahrávať, rovnako ako iné odpovede), o príliš malej vzorke (1000 opýtaných je svetovým štandardom), o manipulácií, ktorá sa deje, keď sa zverejňujú volebné modely a prieskumy preferencií. Nie je tomu tak dávno, keď pred voľbami 2020, vláda Petra Pellegriniho prijala zákon o zákaze prieskumov 50 dní pred voľbami. Základ bol prinajlepšom iracionálny, sčasti určite panický, bohužiaľ však najmä dezinformačný, keď povzbudzoval nedôveru v prieskumy rovno zo zákona.
Cieľom prieskumov pritom nie je manipulovať, ale naopak informovať. Prieskumy sú veda, a dôvera vo vedu si za posledné roky u nás zažila svoje. V rozhovore to analytik Michal Mislovič podrobne vysvetľuje. Verím, že vás rozhovor zaujme. Príjemné počúvanie O Politike.
FAQ: Rozdiel medzi volebný model vs prieskum preferencií
Aký je rozdiel medzi volebným modelom a prieskumom preferencii?
Prieskum preferencií sa pýta respondentov 2 otázky naraz: či by sa zúčastnili volieb, ak by sa konali najbližší vikend, a ak áno, ktorú stranu by volili. Volebný model rozlišuje medzi otázkami a môže pridať aj ďalšie. Najprv sa pýta na účasť, následne na istotu rozhodnutia, a následne sa spýta na stranu, ktorú by respondent volil. Rozdiel je výrazný. V prieskume preferencií, keď respondent odpovie “Neviem”, ani my nevieme či sa za a) plánuje nezúčasniť volieb alebo za b) nevie rozhodnúť ktorej strane by hodil svoj hlas. Volebný model to má v dátach jasné.
Linky a odporúčania z rozhovoru
Daniel Prokop – Slepé Skvrny
W. Joseph Campbell – Lost in a Gallup: Polling Failure in US Presidential Elections
Podcast môžete podporiť cez Ko-fi.com: https://ko-fi.com/opolitikesk
Poďakovanie
Ďakujem, že ste dočítali až sem. Zaujal vás článok alebo podcast? Napíšte svoj názor do komentára alebo mi napíšte priamo na mail (kontakt). Môžete sa tiež prihlásiť do newslettra, a ja vám pošlem najnovšie texty na stránke, keď ich publikujem. Budem zároveň rád, ak sa prihlásite na odber podcastu na Youtube, Spotify, alebo mi napíšete na Facebook alebo Instagram.